Перед тим як випускати розроблений web-сайт у «вільне плавання» необхідно провести ряд заходів, спрямованих на пошук і виправлення помилок у веб-дизайні, верстці та покращення користувацького досвіду. Без всього цього не добитися хороших показників, а значить проекту складно буде потрапити в топ пошукової видачі.
Тестування сайту дозволяє перевірити роботу всіх функцій згідно з технічним завданням, швидкість і стабільність роботи, читабельність інформації, зручність переходів по сайту, захищеність від веб-атак і багато іншого.
Уявіть ситуацію: ви звернулися в професійне весільне агентство, щоб вони організували ваше весільне свято, обговорили з ним декоративне і музичне оформлення, програму. Обіцяна чарівна атмосфера повинна подарувати гостям і молодятам незабутні миті, але подія вийшла «незабутньою» в переносному плані цього слова. Вона не відповідала вашим очікуванням, і ви розчарувалися в ньому.
Схожість зазначеного свята і розробленого сайту в тому, що можуть бути такі комбінації: зовнішнє оформлення свята або дизайн сайту є на вищому рівні, а програма заходів або функціонал сайту з недоліками і навпаки. Звичайно буває, що все не відповідає вашим вимогам. Щоб оцінити весілля, як банально б не звучало, досить прожити цей день. Однак не так просто визначити, що собою являє веб-сайт. Компетентні тестування тут допоможуть.
Сервіси і методи тестування можуть бути різними, однак з самого початку визначтеся зі стратегією і дотримуйтеся її - продумайте порядок дій і послідовно виконуйте їх.
Основні види або роботи при тестуванні:
Жодна розробка сайту не обходиться без помилок в дизайні. Точно співставити макет та готовий дизайн не так просто, оскільки перевіряти потрібно кожен елемент і вигляд сторінок. Причому мобільна і планшетні версії вимагають ще більше уваги і моделювання можливих адаптацій під кожен гаджет, браузер, але про це в шостому пункті статті.
Щоб фактичний дизайн максимально співвідносився із затвердженим в технічному завданні, нижче подано чек-лист. Вимоги до дизайну варіюються від проекту до проекту в залежності від різновиду сайту та індивідуальних уподобань клієнта, тому список елементів для перевірки включає тільки основні пункти:
Щоб розроблений веб ресурс однаково відображався в різних браузерах, витрачалося менше часу на його завантаження і пошукові системи краще розуміли контент, обов'язковим пунктом в тестуванні є перевірка на валідність.
Існує стандарт, який визначає норми і правила сайтобудування - Консорціум Всесвітньої павутини (W3C). На його основі розроблений сервіс W3C Markup Validation. Перевірте в ньому свій сайт. Якщо «вилізло» багато помилок, зверніться до веб-майстра для їх усунення. Частина з них може залишитися навіть після виправлень, але не бути критичними.
Один з найбільш часозатратних видів тестування, що вимагає правильні розрахунки функцій. Наприклад, візьмемо інтернет-магазин, у якого є не тільки акції на товари, але і безліч статусів при покупці, певне число товарів - всі комбінації потрібно перевірити.
Функціонал залежить від типу ресурсу який перевіряють, але є базові елементи, на що варто звернути увагу:
Щоб запобігти несподіваному припиненню роботи сайту в годину пік відвідування користувачів, важливо провести тестування навантаження. Для цього існують сервіси, які імітують поступове збільшення користувачів на сайті. Якщо час завантаження сайту залишається таким самим, що і на рівні з невеликим трафіком, в такому випадку проблема не спостерігається. Для інтернет-магазинів тестувати можна і здійснення одночасних транзакцій, щоб отримати час відгуку всіх найважливіших бізнес-функцій.
Від виду сайту перелік робіт, спрямованих на пошук вразливостей, буде відрізнятися. Важливо вчасно усунути їх, щоб хакери не змогли влаштувати «колапс» вашого каналу залучення нових клієнтів через інтернет. Тестування безпеки діагностує шляхи злому системи, дає оцінку захищеності сайту і аналіз ризиків доступу зловмисників до конфіденційних даних.
Щоб по-справжньому захистити ваш інтернет-ресурс, потрібно звертатися до програмістів для детального тестування.
Основні об'єкти перевірки на вразливість:
1366x768, 1920x1080, 1600x900 - напевно, ви знаєте, що означають всі ці комбінації цифр. Правильно, розширення моніторів або екранів, на які ми щодня дивимось. Так ось тут можна побачити «картинку», скільки відсотків користувачів мають пристрій з тією чи іншою кількістю пікселів. Подивіться як багато різних форматів. Як же веб-сайт виглядає на кожному з них? На це питання і про рівень кросбраузерності відповість тестування сумісності з наступними видами робіт:
На сайті завжди знайдеться, що перевірити - це факт! Наприклад: пошук помилок в контенті і перевірка його на унікальність, тестування швидкості завантаження сайту, юзабіліті, відповідність мета-тегів і Title хорошому тону інтернет-просування і так далі.
Щоб провести деякі види тестування потрібно мати компетентність в технічних питаннях та інтернет-маркетингу. Однак частину робіт ви можете зробити самі - досить витратити трохи часу на вивчення.