Створення сайтів Львів067 607 57 84
МЕНЮ

Юзабіліті сайту

Поняття «usability» (або «web-usability») означає зручність використання сайту для досягнення певних цілей.

Вікіпедія: «Юзабіліті - це поняття, що означає підсумковий рівень зручності предмету для використання в заявлених цілях». Стандарт ISO 9241-11: «Юзабіліті - ступінь, з якою продукт може бути використаним певними користувачами при певному контексті використання для досягнення певних цілей з належною ефективністю, продуктивністю і задоволеністю».

Web-usability націлене на те, щоб сайт був комерційно успішний, тобто приносив заявки і продажі. Таким чином, поняття web-юзабіліті сайту можна ще трактувати як зручність здійснення конверсійної дії при попаданні користувача на ресурс.

На сьогоднішній день зручність використання ресурсу - це один з ключових моментів при роботі з поведінковими факторами. Сайт, що враховує правила web-юзабіліті, краще сприймається користувачем, має хороший показник часу, проведеного на сайті, і високий відсоток конверсії. Все разом призводить до того, що призначені для користувача фактори починають працювати на сайт, приносячи клієнтів і підвищуючи позиції сайту в пошукових системах. Тому так важливо займатися юзабіліті сайту.

Робота з юзабіліті спрямована на підвищення зручності перебування користувача на сайті. Зручність, в свою чергу, нерозривно пов'язано з усіма аспектами сайту, такими як:

 • текстове наповнення;
 • форматування текстів;
 • наявність і логіка роботи функціональних елементів;
 • розташування функціональних елементів по відношенню один до одного;
 • можливість спрощення роботи користувача з функціональними елементами;
 • дизайн ресурсу і т.д.

Роботу по оцінці юзабіліті сайту слід починати вже при створенні сайту, продумуючи кожну дрібницю. Якщо ж сайт вже давно працює, але хочеться отримати від нього більшу віддачу, слід провести аналіз юзабіліті.

Існує кілька варіантів аналізу юзабіліті сайту:

 • Аналіз статистики, наприклад, Google Analytics, статистики Bitrix та інших систем. Лічильники встановлені практично на кожному сайті, дані надаються безкоштовно - таким чином, це один з найдоступніших варіантів аналізу юзабіліті. Можна провести порівняльний аналіз статистики схожих сайтів, якщо є відповідний доступ. До основних мінусів даного методу можна віднести недостатній обсяг даних і поверхневість висновків.
 • Робота з відгуками відвідувачів. Що може бути простіше, ніж запитати у самого користувача, що йому подобається на сайті? На деяких сайтах спеціально для цього розміщують форми голосування та зворотного зв'язку. Якщо будь-які елементи сайту викличуть у користувачів негатив, вони не посоромляться його висловити. Реалізувати форму зворотного зв'язку на сайті і обробити отримані відгуки нескладно, головне - періодично відстежувати думки відвідувачів. Мінусом методу є те, що у відгуках будуть вказані тільки основні помилки, присутні на сайті.
 • Тестування юзабіліті сайту. Цей спосіб підходить, якщо є сумніви в успіху нововведень на сайті. Для тестування сторінок можна використовувати спеціальний інструмент від Google - оптимізатор web-сайтів - і фокус-групи. Необхідно підібрати людей і дати їм заздалегідь підготовлене завдання по досягненню мети сайту. Група поділяється на дві частини, і кожна працює зі своїм варіантом сайту. За діями учасників експерименту ведеться спостереження, за результатами якого потім робиться висновок про те, який варіант сайту найбільш зручний. Плюсом методу можна вважати ідеальний вибір між двома варіантами, статистично підтверджений. Мінус в тому, що необхідно сформувати і мотивувати фокус-групу, і загальних порад зі зміни ресурсу ви не отримаєте.
 • Спостереження за діями відвідувачів. Вибравши цей метод, ви можете збирати фокус-групи, позначати різні завдання для них і охоплювати будь-які цільові аудиторії, в тому числі і змішані. Для спостереження можна також скористатися інструментом Вебвізор. Вебвізор записує всі дії відвідувачів на сайті. Плюсів у цього способу дуже багато: великий обсяг даних для аналізу, різні варіанти висновків, чітка цільова група, можливість безкоштовного аналізу та ін. Мінусом може бути відсутність спостерігацького досвіду: потрібно бачити, що саме заважає відвідувачу досягти мети, і правильно знаходити рішення проблем.
 • Проведення експертизи. Для оцінки юзабіліті сайту можна замовити експертизу у професіоналів. Ця послуга є платною, але і результат буде високим. Другий варіант - провести експертизу самостійно. Для цього необхідно мати досвід і навички пошуку юзабіліті-помилок. Почати слід з визначення основних цільових груп і завдань, які сайт допомагає вирішувати. Потім свіжим поглядом потрібно пройти по основному шляху для конкретної цільової групи, неупереджено фіксуючи помилки. Такий варіант експертизи буде безкоштовним, але за його ефективність відповідати буде важко.

Вибір способу проведення оцінки юзабіліті сайту залежить від багатьох факторів, але ті способи, які можна реалізувати своїми силами, краще не відкладати в довгий ящик.

Юзабіліті багато в чому базується на людській психології і людських звичках. Знаючи стандарти в області побудови сайтів в українському сегменті інтернету, можна швидко виявити помилки в зручності використання ресурсу. Напрямки помилок по web-юзабіліті можна розділити на 3 великі блоки: перший стосується технічних помилок, другий - дизайну, третій - контенту.