Створення сайтів Львів067 607 57 84
МЕНЮ

Що таке UX / UI-дизайн

Поняттям UX і UI вже близько 70 років, але деякі дизайнери все ще плутають їх. Розглянемо, що означають ці абревіатури.

Що таке UX-дизайн

UX (англ. User experience) дослівно означає «досвід користувача». У більш широкому сенсі це поняття про весь досвід, який отримує користувач при взаємодії з сайтом або додатком.

UX-дизайн відповідає за функції, адаптивність продукту і те, які емоції він викликає у користувачів. Чим зрозуміліший інтерфейс, тим легше користувачеві отримати результат і зробити цільову дію.

“UX-дизайн - це проектування інтерфейсу на основі досліджень користувацького досвіду і поведінки.”

Перший Macintosh - один з яскравих прикладів роботи UX-дизайнерів. Ідея використовувати вікна замість командного рядка існувала і до 1984 року, але саме проектувальники Apple зробили графічний інтерфейс масово доступним.

Графічний інтерфейс Macintosh у 1984.

Деякі дизайнери вважають, що UX - це тільки про роботу сайту або програми. Насправді ж досвід користувача цим не обмежується. Наприклад, якщо клієнт залишив заявку, але не отримав СМС з підтвердженням або дзвінок від менеджера, - це симптоми поганого UX.

“UX не закінчується на красивій і зрозумілій формі на сайті. UX - це шлях користувача від точки входу до точки виходу, з пункту А в пункт Б.”

UX - це враження від роботи з інтерфейсом. Досвід користувача залежить від різних компонентів: архітектури сайту, графічного дизайну, зрозумілого тексту і відповіді інтерфейсу на конкретні дії користувача.

Оскільки враження користувачів абстрактні, в UX-дизайні потрібно вивчати їх звички, розробляти прототипи поведінки і проводити тестування. Всією цією роботою займається UX-дизайнер.

UX-дизайнер (англ. User experience designer) - це проектувальник, який вивчає потреби користувачів, будує логічні схеми роботи інтерфейсу, тестує прототипи на цільовій аудиторії і складає технічне завдання для UI-дизайнера.

UX-дизайнер - це інженер-маркетолог, який досліджує досвід користувачів: вивчає аналітику, продумує зв'язку між елементами інтерфейсу та їх розташування, складає технічні завдання для редакторів. І на основі дослідження розробляє найбільш ефективний прототип.

Що таке UI-дизайн

UI (англ. User interface) перекладається як «призначений для користувача інтерфейс». І необов'язково тільки графічний: тактильний, голосовий або звуковий. Ми розглянемо тільки графічний інтерфейс, оскільки дизайнери в основному працюють з ним.

“UI-дизайн - процес візуалізації прототипу, який розробили на основі досвіду користувача і дослідження цільової аудиторії.”

UI-дизайн містить в собі роботу над графічною частиною інтерфейсу: анімацією, ілюстраціями, кнопками, меню, слайдерами, фотографіями та шрифтами.

UI-дизайнер визначає колірну палітру і розташування об'єктів в інтерфейсі: чи зручно натискати кнопку «Замовити», чи правильно працює меню, що випадає, чи легко заповнювати форму, чи добре читається текст зі смартфону, яке повідомлення видає сайт при тій чи іншій дії.

UI-дизайнер (англ. User interface designer) - дизайнер інтерфейсів, який візуалізує робочий прототип, відмальовує кнопки, іконки, форми та інші його компоненти і збирає їх в гармонійний працюючий макет.

UI-дизайнер відповідає за те, як виглядає інтерфейс продукту і як користувач взаємодіє з його елементами. Для цього необхідно грамотно організувати елементи інтерфейсу і витримати єдиний стиль та логіку їх взаємодії.

Концепція інтерфейсу для мобільного додатку Clean & Clear.

Головна задача UI-дизайнера - допомогти користувачеві швидко і без стресу зрозуміти, як користуватися продуктом: сайтом, додатком, програмою, платіжним терміналом, мікрохвильовою пічкою або пультом від телевізора. Для цього дизайнер стежить, щоб інтерфейс відповідав основним вимогам.

Вимоги до якісного UX / UI-дизайну

Ясність

В інтерфейсі немає двозначності, а текст і структура спрямовують користувача до мети.

Лаконічність

Інтерфейс не перевантажений підказками, спливаючими вікнами та анімацією. Ставте собі питання: «А чи потрібно це тут? Для чого?". Це допоможе сфокусувати увагу користувача на конкретному елементі.

Впізнаваність

Елементи дизайну легко розпізнати, навіть якщо користувач бачить ваш сайт вперше. Робіть інтерфейс інтуїтивно зрозумілим. Наприклад, не фарбуйте кнопку підтвердження в помаранчевий, якщо на більшості сайтів вона зелена.

Чутливість та відповідь на дії користувача

Хороший інтерфейс реагує на дії користувача миттєво. Він повинен розуміти, що відбувається на екрані прямо зараз: чи пройшла оплата, чи отримав менеджер заявку, чи відправилося повідомлення.

Постійність

Дотримуйтеся постійності для всіх розділів сайту і додатків. Елементи інтерфейсу - меню і слайдери - повинні вести себе однаково на будь-якій сторінці.

Естетика

Створюйте інтерфейс візуально привабливим, щоб користувачеві було приємно працювати, ніщо його не дратувало і не відволікало від вирішення завдань.

Ефективність

Окрім зовнішньої привабливості хороший інтерфейс заощаджує час користувача і доставляє його в потрібну точку з мінімальними зусиллями.

Поблажливість

Навіть при самому продуманому інтерфейсі жоден користувач не застрахований від помилки. Продумайте турботливі повідомлення на випадок, якщо щось пішло не так. Це допоможе зберегти гроші, час і лояльність клієнтів у разі збою.

У чому різниця між UX і UI

Різниця між UX і UI - в тому, що UX-дизайнер планує, як користувач взаємодіє з інтерфейсом, які кроки йому потрібно зробити, щоб досягти мети. А UI-дизайнер продумує, як ці кроки і шлях до мети виглядають.

Насправді UX і UI так тісно пов'язані, що іноді грань між поняттями розмивається. Тому зазвичай проектуванням інтерфейсів займається один дизайнер і його професія пишеться через слеш (UI/UX).

UX, USER EXPERIENCE - користувацький досвід - це враження користувача від взаємодії з інтерфейсом. UX-дизайнер працює з абстрактною інформацією: схемами, таблицями, даними - на їх основі проектується інтерфейс сайту, додатка або програми.

UI, USER INTERFACE - користувацький інтерфейс - це кінцевий результат роботи дизайнера, те, що побачить користувач. UI-дизайнер візуалізує призначений для користувача досвід і «оживляє» інтерфейс продукту. Інтерфейс створюється на основі досвіду користувача - UX.